Podmět je větný člen vyjadřující původce děje nebo nositele činnosti, stavu či vlastnosti. Spolu s přísudkem je základním větným členem.
Slovní druhy v podmětu
Podmětem je nejčastěji jméno, zejména podstatné jméno nebo zájmeno, v pozici podmětu se však může uplatnit libovolný slovní druh.
Příklady:
Otec (podstatné jméno) pracuje.
Poslední (přídavné jméno) se připraví.
Chybovat (infinitiv slovesa) je lidské.
Ne (částice) je mé poslední slovo.
To tvé věčné ale (spojka) mě unavuje.
Typy podmětu
Nevyjádřený podmět
V češtině je podmět často nevyjádřený. V 1. a 2. osobě je nevyjádřený podmět základním typem podmětu; osobu zpravidla jednoznačně určuje koncovka slovesa:Dokážu to (první osoba).Dokážeš to (druhá osoba). Podmět se v těchto osobách vyjadřuje pouze tehdy, pokud ho chceme z nějakého důvodu zdůraznit: Ty to dokážeš!
Ve 3. osobě se podmět nevyjadřuje, pokud je znám z předchozí situace nebo kontextu. Často se nevyjadřuje všeobecný podmět, který označuje nekonkrétní osobu nebo skupinu osob: Byla tak lehká, že by ji na jedné ruce unesl ("někdo"). Tak nám zabili Ferdinanda ("oni"). Nevyjádřený je také podmět neurčitý: Hrklo ve mně. Je mi chladno.
Rozvitý podmět
Podmět, na nějž se neváží další větné členy se nazývá holý: Petr jede na kole.
Podmět s dalšími větnými členy je rozvitý podmět neboli podmětová část věty: Náš milovaný syn Jan Novák mladší, chlouba naší rodiny, spáchal zločin.
Pokud je v podmětu spojeno několik výrazů, které označují různé jevy skutečnosti, jde o podmět několikanásobný.
Jednotlivé členy několikanásobného podmětu mohou být navzájem spojeny různými způsoby:
Petr, Pavel a Adam mě mají rádi.
To okno rozbil buď Petr, nebo Anička.
Ne my, ale naše děti ponesou následky.
Tatínek s maminkou jdou spát.
Vztah podmětu k jiným větným členům
Podmět spolu s přísudkem tvoří základní skladební dvojici. Vztah mezi podmětem a přísudkem se nazývá predikace. Podmět se s přísudkem shoduje v osobě a čísle, ve třetí osobě i v rodě: Nikdo nepřišel. Nepřišli jsme ("my"). Sestra nepřišla. U přísudku jmenného se sponou se podmět shoduje s přísudkovým přídavným jménem: Špenát je zdravý. Pokud je sponou podstatné jméno, shoduje se s podmětem v rodě pouze v případě, že existuje patřičné přechýlené slovo: Otec je zpěvák. Matka je zpěvačka. x Změna je život.
Podmět je často rozvíjen přívlastkem, který se rozlišuje na shodný (shoduje se s podmětem v pádě, čísle a rodě) a neshodný.
Podmět a předmět lze v mnohých větách zaměnit změnou slovesného rodu:Zahradník očesal jabloně. - Jabloně byly zahradníkem očesány.
Předmět ani příslovečné určení nikdy nerozvíjí podmět.
Doplněk rozvíjí zároveň podmět i přísudek: Otec se zdál unavený.