Odchylky od větné stavby

Odchylky od pravidelné větné stavby

Člověk, když si nedá pozor, tak se hned něco stane.
Lidé stále vcházeli a vycházeli ze stadionu.
Přihlíželi jsme na inteligenci studentů.
Někteří poslanci hlasovali pro i proti návrhu.
Sestra se zajímala o Petrův trénink a jeho přípravě na závody.
Chlapci ráno, když vyšli ze školy, tak jim byla zima.
Náš Hynek se z ruštiny učí málo.
Zkusme se zamyslet nad druhou stránku případu.
Můžeme spoléhat na důvěru lidí mající vztah ke svému národu.
V dopise adresovanému finančnímu úřadu bylo vše podrobně vysvětleno.
A tak jsem poprvé osobně viděla a mluvila s tak slavným člověkem.
Před sluncem východem jsme vstali.
Sledujte a řiďte se jeho pokyny.
Mnozí se osobních chyb nevyhnou.
Výletníci se v půli cestě občerstvili vodou z potoka.

ANAKOLUT

Člověk, když si nedá pozor, tak se hned něco stane. --> Člověku, když si nedá pozor, se hned něco stane.

Chlapci ráno, když vyšli ze školy, tak jim byla zima.-->Chlapcům ráno, když vyšli ze školy, byla zima.

Můžeme spoléhat na důvěru lidí mající vztah ke svému národu.-->Můžeme spoléhat na důvěru lidí majících vztah ke svému národu.

Každý, kdo toho chce dosáhnout, je třeba, aby po celou dobu studoval pravidelně.-->Každý, kdo toho chce dosáhnout, musí po celou dobu pravidelně studovat.

ZEUGMA

A tak jsem poprvé osobně viděla a mluvila s tak slavným člověkem.-->A tak jsem poprvé osobně viděla tak slavného člověka a mluvila s ním.

Sledujte a řiďte se jeho pokyny.-->Sledujte jeho pokyny a řiďte se jimi.

Lidé stále vcházeli a vycházeli ze stadionu.-->Lidé stále vcházeli na stadion a vycházeli z něho.

Někteří poslanci hlasovali pro i proti návrhu.-->Někteří poslanci hlasovali pro návrh i proti němu.

KONTAMINACE

Přihlíželi jsme na inteligenci studentů.-->Přihlíželi jsme k inteligenci studentů.

Náš Hynek se z ruštiny učí málo.-->Náš Hynek se ruštinu učí málo.

Zkusme se zamyslet nad druhou stránku případu.-->Zkusme se zamyslet nad druhou stránkou případu.

Mnozí se osobních chyb nevyhnou.-->Mnozí se osobním chybám nevyhnou.

ATRAKCE

Před sluncem východem jsme vstali.-->Před slunce východem jsme vstali.

Sestra se zajímala o Petrův tréning a jeho přípravě na závody.-->Sestra se zajímala o Petrův tréning a jeho přípravu na závody.

V dopise adresovanému finančnímu úřadu bylo vše podrobně vysvětleno.-->V dopise adresovaném finančnímu úřadu bylo vše podrobně vysvětleno.

Výletníci se v půli cestě občerstvili vodou z potoka.-->Výletníci se v půli cesty občerstvili vodou z potoka.

Zdroj: SOCHROVÁ, Marie. Cvičení z českého jazyka v kostce: pro střední školy. Praha: Fragment, 2008. Maturita v kostce. ISBN 978-80-253-0671-0.