Podstatná jména pomnožná, hromadná a látková

Přidat příspěvek
3162 zhlédnutí
Anik
Anik 7 years ago

Dobrý den, chtěla bych se zeptat na slovo KOKOS, je-li PoJ pomnožné, hromadné nebo látkové. Máme malý spor s dcerou, ona si myslí, že látkové, já bych řekla, že je to běžné PoJ, případně obě varianty, když beru v úvahu plod na stromě a pak nastrouhaný kokos. Děkuji, AO

skolaposkole.cz 7 years ago

Dobrý den, podstatná jména látková mají pouze jednotné číslo a označují věc, u které nelze změřit množstí, nelze je spočítat. Znaky látkových podstatných jmen: -->Přesný počet zjistíme ve spojení s počitatelným předmětem - 2 litry vody, 3 šálky čaje -->Při převedení do množného čísla dochází ke změna významu - kov vs. barevné kovy (různé druhy kovů) V množném čísle už se nejedná o látkové podstatné jméno, tato skutečnost vyplývá z kontextu věty.

Slovo KOKOS je látkové podstatné jméno. Po převedení do množného čísla "Koupili jsme kokosy" už se nejdená o stejnorodou látku "strouhaný kokos", ale o kokosový ořech.

Pěkný den. JB

1-2 z 2

Odpovědět na toto téma

Nemůže upravovat příspěvky ani odpovídat: